Sursa foto: thesun.co.uk
O descoperire de o cruzime greu de imaginat a șocat opinia publică din Ungaria și a pus în alertă maximă autoritățile judiciare din întreaga Europă Centrală. Ofițerii din cadrul Biroului Național de Investigații (NNI) au descins în locuința unui tânăr în vârstă de 30 de ani din Budapesta, suspectat de profanare de morminte, utilizare ilegală de rămășițe umane și, într-o răsturnare de situație de-a dreptul macabră, de canibalism. Bărbatul, care lucra ca brancardier și transportator de pacienți în cadrul unui spital din capitala ungară, a fost prins de forțele de ordine în urma unui pont anonim care indica faptul că acesta colecta și depozita bucăți de corpuri umane atât la locul de muncă, cât și în propriul apartament.
Perchezițiile amănunțite efectuate de anchetatori au scos la iveală un adevărat laborator al groazei. În interiorul locuinței suspectului au fost confiscate mai multe cranii umane, un picior complet (partea inferioară), o mână și, într-un detaliu extrem de tulburător, o mască facială reconstituită integral din piele umană conservată. De asemenea, criminaliștii au descoperit numeroase oase umane împachetate strâns în interiorul unei valize, precum și o inimă păstrată într-un borcan cu soluție specială, medicii legiști lucrând în prezent pentru a stabili cu certitudine dacă organul provine de la un om sau de la un animal. În timpul interogatoriului preliminar, suspectul și-a recunoscut faptele, declarând cu sânge rece că este fascinat de anatomia umană și de patologie și că îi place să disece animale.
Mărturia sa a luat însă o turnură de coșmar în momentul în care tânărul a recunoscut în fața procurorilor din Departamentul de Protecție a Vieții că a folosit o parte din țesuturile și rămășițele umane aflate în stare de descompunere pentru a-și prepara mâncare, pe care ulterior a consumat-o. Din primele verificări ale anchetei, se pare că bărbatul își asigura „materia primă” profitând de accesul pe care îl avea la morgă și la laboratoare prin natura jobului său de la spital, dar și prin exhumarea ilegală a unor cadavre din cimitire vechi sau abandonate de pe teritoriul Ungariei și al Slovaciei vecine. Polițiștii au ridicat din apartament toate computerele, laptopurile, tabletele și telefoanele mobile ale suspectului pentru a verifica dacă acesta făcea parte din rețele obscure din mediul online.
În prezent, individul este reținut preventiv, iar specialiștii în medicină legală efectuează expertize amănunțite asupra tuturor fragmentelor osoase și de țesut recuperate pentru a le stabili originea și identitatea. Reprezentanții poliției din Budapesta au precizat că investigația este abia la început și că noi acuzații extrem de grave ar putea fi adăugate la dosar imediat ce vor fi gata testele ADN. Deși inițial dosarul a fost deschis pentru profanare și manipulare ilegală de țesuturi, anchetatorii au subliniat că nu exclud sub nicio formă posibilitatea ca suspectul să fie implicat direct în cazuri nerezolvate de dispariții sau chiar în crime în serie, profilul său psihologic indicând un grad extrem de ridicat de perversitate și pericol public.
