27 iun. 2026, S

PSD caută voturile UDMR pentru a instala Cabinetul Grindeanu: Lia Olguța Vasilescu mizează pe „seriozitatea” maghiarilor pentru deblocarea crizei politice

Sursa foto: renasterea.ro

Partidul Social Democrat își intensifică eforturile și calculele matematice în Parlament pentru a forța instalarea liderului său, Sorin Grindeanu, la Palatul Victoria, în contextul în care criza guvernamentală de la București pare departe de un deznodământ amiabil. Vicepreședinta PSD, Lia Olguța Vasilescu, a oferit o serie de clarificări esențiale cu privire la strategia de culise a social-democraților, subliniind că ecuația instalării unui nou executiv depinde într-o măsură uriașă de poziționarea pe care o va avea Uniunea Democrată Maghiară din România. Conform liderului PSD, un guvern monocolor social-democrat ar putea aduna majoritatea necesară și ar trece de votul de învestitură fără niciun fel de emoții, cu singura condiție ca parlamentarii conduși de Kelemen Hunor să aleagă să voteze alături de tabăra PSD. Vasilescu a lăudat deschis profilul partenerilor de la UDMR, catalogând formațiunea maghiară drept un partid serios pe scena politică românească, recunoscut pentru faptul că se ține de cuvânt și își respectă angajamentele asumate în momentele cheie de negociere. Din semnalele primite dinspre tabăra Uniunii, deși prima opțiune a maghiarilor rămâne refacerea vechii coaliții de guvernare, aceștia nu ar exclude definitiv acordarea unui vot de susținere pentru o formulă guvernamentală axată exclusiv în jurul PSD.

Pentru a-și asigura succesul în plen, social-democrații mizează în mod strategic pe menținerea bazinului de voturi care s-a mobilizat recent în jurul tentativei eșuate de învestire a Cabinetului condus de liberalul Adrian Veștea. Întrebată dacă PSD intenționează să își deschidă porțile pentru a primi susținere din zona parlamentarilor suveraniști, inclusiv de la Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), Lia Olguța Vasilescu a preferat să evite un răspuns direct și a amintit că, prin definiție, votul acordat în Parlament este unul secret, fiind imposibil de controlat sau de atribuit oficial la nivel de individ. Cu toate acestea, logica matematică arată că dacă numărul de voturi acumulat anterior de Veștea ar fi completat de zestrea de mandate a celor de la UDMR, executivul minoritar propus de PSD ar depăși fără probleme pragul constituțional obligatoriu. În caz contrar, dacă maghiarii vor alege să rămână loiali blocului partidelor de dreapta, PSD își va menține poziția de forță adoptată încă de la începutul crizei, oficialii partidului reiterând faptul că refuză cu desăvârșire să voteze orice formulă guvernamentală din care nu fac parte sau care ar încerca să îi izoleze în opoziție.

Dincolo de varianta unui guvern politic pur, reprezentanta PSD a lăsat totuși o portiță deschisă și pentru un scenariu alternativ ce ar putea fi propus de președintele Nicușor Dan pentru ieșirea din acest blocaj cronic. Lia Olguța Vasilescu a ținut să precizeze că social-democrații nu au funcționat ca un factor de blocaj pe parcursul celor 50 de zile de criză, amintind că partidul a fost de acord să ofere un vot de încredere atât pentru varianta executivului tehnocrat propus de Eugen Tomac, cât și pentru formula ulterioară condusă de Adrian Veștea, deși în ambele cazuri PSD acceptase să fie exclus complet de la împărțirea funcțiilor publice secundare, precum cele de prefecți sau secretari de stat. Totuși, condiția de neegociat pusă de PSD pentru a susține un eventual nou premier tehnocrat este ca acesta să conducă un guvern cu adevărat independent și echidistant, care să nu răspundă la comenzile politice ale partidelor de dreapta, o nuanță care arată că negocierile din Parlament rămân deschise oricărui deznodământ.

Avatar photo

By Redactia

Echipa redacțională Editorul.ro vă aduce cele mai noi știri din politică și social, verificate din surse sigure.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *